My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE Continue Reading

My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi

5 bags frozen Broccoli Florets – $4.25

2 bags frozen Riced Cauliflower – 2.98

1 Cauliflower – $1.99

1 large English Cucumber – $1.19

3 bags Fresh Green Beans – $4.77

1 3-lb bag Lemons – $2.69

1 bag Romaine Hearts – $1.99

1 large tub Organic Spring Mix – $3.49

1 bunch Bananas – $0.87

1 carton Grape Tomatoes – $1.49

1 carton Blueberries – $1.79

1 Spiral Ham, reduced– $13.74

1 16-oz pkg Deli Meat – $2.49

2 large cans Chicken Breast – $3.98

1/2 gallon Orange Juice – $2.29

1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.49

1 32-oz carton Half and Half – $1.29

1 gallon Whole Milk – $1.45

1 gallon 2{e1a2754073fbad5ffd12af50b00c7b25063b472a672bf94a881097045b92482b} Milk – $1.45

1 can Whipped Dairy Topping – $2.29

1 16-oz carton Heavy Whipping Cream – $1.35

3 cans Green Beans – $1.14

1 large canister Old Fashioned Oats – $2.29

1 large canister Quick Oats – $2.29

2 8-oz blocks Mozzarella Cheese – $2.50

2 pkgs Deli Sliced Cheese – $2.50

2 16-oz bags Shredded Cheddar Cheese – $3.98

3 dozen Eggs – $2.10

5 individual cartons Greek Yogurt – $2.95

2 pkgs Rice Cakes – $1.98

1 pkg Flour Tortillas – $1.45

1 32-oz box Elbow Macaroni – $0.99

1 loaf White Bread – $0.59

2 pkgs English Muffins, reduced– $0.50

Total: $84.68

Harris Teeter

2-ct bag Avocados – $0.99

2 boxes Annie’s Macaroni and Cheese – $2.00, used $1.00/2 – $1.00/2 after Coupon

1 bag Tastykake Donuts – $1.49, plus receive $1.00 rebate from Ibotta – $0.49 after Rebate

1 40-ct box Truvia Sweetener – $1.99, used $1.50/1 – Truvia Stevia Sweetener (SS Jan. 3), plus receive $1.50/1 rebate from Ibotta  – $1.01 MM after Coupno and Rebate

1 bag Pyure Sweetener, reduced – $6.49, used $2.00/1 catalina printout coupon – $4.49 after Coupon

4 boxes Kellogg’s Cereal – $10.00, used 2 $1.00/2, plus receive $5.00 off wyb 5 select Kellogg’s products (HT promotion), plus receive 2 $0.60/1 rebate on the Raisin Bran from Ibotta – $2.80/4 boxes after Coupons, Promotion and Rebates

1 box Kelloog’s Pop Tarts – $2.00, plus receive $5.00 off wyb 5 select Kellogg’s products (HT promotion) – $1.00 after promotion

1 bag Grapefruit, reduced – $1.00

1 bag Pepperoni – $2.99 (Aldi was out)

1 Light + Fit Collagen and Antioxidants Yogurt – $1.50, used $0.75/1 printable (doubled) – FREE after Coupon

Total after Coupons, Promotion, and Rebates: $13.75

Weekly Grocery Total: $98.43

Weekly Menu Plan

Breakfasts

Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include:

Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Yogurt, Scrambled/Fried/Boiled Eggs, Smoothies, Veggie Omelets

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Blueberries/Grapefruit, Cucumbers x 2

Rice Cakes with Peanut Butter, Apples, Carrots x 2

Leftover x 3

Dinners

Ham, Cheese and Egg McMuffins, Broccoli

BBQ Meatballs (using half venison), Baked Macaroni and Cheese, Tossed Salad, Butterhorns, Green Beans

Pepperoni Rolls, Green Beans

Ham and Beans, World’s Best Honey Cornbread

Build-Your-Own-Burrito (Tortillas, Shredded Lettuce, Salsa, Sour Cream, Olives, Shredded Cheese, Seasoned Ground Venison, Avocado), Spanish Cauliflower Rice

Venison Roast in the Crockpot, Roasted Cauliflower, Baked Potatoes, Biscuits

Date Night Out (Kids eat Macaroni and Cheese and Broccoli)

Source link

ASNF